AKIN ACAR

Home »  AKIN ACAR

          1969 yılında Denizli’de doğdu. Dicle Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümünden mezun oldu. İki çocuğu vardır.Halen devlet okullarında öğretmenlik yapmaktadır..
Uzun zamandır doğa fotoğrafçılığı ile uğraşmaktadır. Küçük canlıların insan yaşamındaki önemini anlatmak ve doğa bilinci oluşturmak amacıyla sosyal projeler hazırladı. Bu projeleriyle önemli ödüller aldı.
“Onların Gözüyle” adlı projesiyle doğadaki küçük canlı türlerinin yok oluşunu anlattı. Bu çalışmasıyla 2011 yılında “Afad Özel Ödülü”nü aldı. “Çığlık” adlı projesiyle yaşam alanlarını kaybeden küçük canlıların hikayesini anlattı. Bu çalışmasıyla yine 2012 yılında “Afad Özel Ödülü”nü aldı.
Böcek kaçakçılığını anlattığı “Bir Ses Duydum”, Küçük canlı farkındalığı oluşturmaya çalıştığı “Kayıp Cennet”, İnsana dayalı doğa tahriplerinde küçük canlıların gördüğü zararları anlatan “Cansuyu” adlı çalışmalarıyla 2014 yılında Sami Güner Kupası’nın sahibi oldu.
Fıap, Gpu, ve Psa patronajlı uluslar arası yarışmaların doğa kategorilerinden altın, gümüş ve bronz olmak üzere bir çok madalya aldı.
İlk yurt dışı fotoğraf sergisini İtalya’da açtı. Polonya, Kanarya Adaları, Fransa ve Azor Adalarında bu sergiler devam etti. Yurt içinde de fotoğraf sergileri açtı. Çalışmalarını “ Wild Nature” adlı albümde topladı.
Fıap Dünya kupası yarışmasında takım halinde mansiyon ödülü aldı. Yine Türkiye Kupası Fotoğraf yarışmasında takım halinde birincilik aldı.
Fédération Internationale de l’Art Photographique (FIAP) tarafından 2013 yılında AFIAP, 2014 yılında EFIAP ve 2015 yılında EFIAP/b unvanlarına layık görüldü.
2015 yılında, dünya çapındaki seçkin fotoğrafçılardan oluşan X-Photographers’ da çalışmalarına yer verilen beş Türk fotoğrafçısından biri oldu.
Japonya Fujilm firması prototip 80 mm makro objektifi piyasaya sürmeden önce kendisine gönderdi. Firma bu lensle ilgi görüşlerini ve çalışmalarını dikkate aldı. Çalışma sonrası bir lensin seri numarasına kendi ismini yazıp hediye etti.

Comments are closed.

BizStudio-lite Theme by SketchThemes