KAYAARASI KANYONU

Home »  KAYAARASI KANYONU

                      KAYAARASI KANYONU

Kayaarası Kanyonu Arapgir İlçemize bağlı, muhteşem bir doğası olan yaklaşık 17 km uzunluğunda bir kanyondur. Kozluk Çayı’nın eşlik ettiği Kanyon   2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını koruma Kanununa göre 3. derece doğal sit alanı ilan edilmiş.

Kanyon,  Serge Mahallesi sınırları içerisinde bulunan Tarihi Meydan Köprüsü’nde  başlıyor, Divriği karayolu üzerindeki Çiğnir  Köyü’nde son buluyor.

17 km. uzunluğundaki Kanyon’un, Meydan Köprüsü ile Amir’in Çeşmesi arasındaki yaklaşık 3 km’lik bölümü,  çok zor olmayan, kolaylıkla ve keyifle yürünebilecek bir rota. Tek şartımız var: Biraz ıslanmanız gerekebilir. Bu rota üzerinde 8-10 noktada su ile yol birbirini kesmektedir. Yürüyüş rotasını bitirmek isteyenler yolun suyla buluştuğu  ve yüksekliği en fazla diz boyunu bulan bu noktalardan geçmek zorundalar. Bu sebeple suda ıslanmasında bir mahsuru olmadığını düşündüğünüz kıyafet ve ayakkabılarla yürüyüşe katılmanız gerektiğini bilmeniz çok önemli.

MEYDAN KÖPRÜSÜ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ümit Abi'nin Yeri

Meydan Köprüsü’nü  yaklaşık 200 metre geçtikten sonra Ümit Abi’nin Yeri var. Burada klarnetle birlikte Ümit Abi’nin güzel  ve güçlü sesini dinleme imkanına sahip oluyorsunuz. 100 metre ileride adına Garipler Meyhanesi dedikleri fakat içki içmenin yasak olduğu bir yer var. Şanslıysanız burada da cümbüş şölenine denk gelebilirsiniz.

GF1A5305 - Kopya

?

?

 

Keyifli bir rota demiştik, çünkü bazen ağaçların içinden geçip, bazen kum ve çakıllarla kaplı patika yollardan yürüyüp,  bazen de diz boyu serin suların ev sahipliğinde yol alırken,  bölgenin flora ve faunasının size sunduğu güzelliklerden de nasiplenebiliyorsunuz. Mesela şanslıysanız Kanyon içerisinde koruma altında bulunan dağ keçilerini görebilirsiniz. Bunun yanında su samurunun da Kanyonda yaşadığını söyleyenler  var.  Ayrıca birbirinden güzel kelebekler, kuşlar ve çiçeklerle Kanyonun güzelliklerini rota boyunca hissedeceksiniz.

?

?

Rota Üzerindeki Ahşap Köprü.

 

 

 

 

 

 

 

 

?

KAYAARASI KANYONU (11)

 

 

 

 

 

 

 

KAYAARASI KANYONU (2)

Comments are closed.

BizStudio-lite Theme by SketchThemes