İBRAHİM GÖKSUNGUR

Home »  İBRAHİM GÖKSUNGUR

 

1958 İzmir doğumlu. Ankara Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdi. Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden Ekonomi, Marmara Üniversitesi’nden Fotoğraf yüksek lisans dereceleri aldı.

Çalışma yaşamına bankacılıkla başladı. 1985 – 2001 yılları arasında Türkiye İş Bankası ve ABN AMRO Bank’ta çalıştı. Uzun yıllar fotoğrafla birlikte götürdüğü bankacılık yaşamına 2001 yılında son verdi ve fotoğrafla tam zamanlı olarak uğraşmaya başladı.

1995 yılında ilk fotoğraf gösterisini yaptı (Yolculuk). 2003 yılında da ilk kişisel sergisini açtı (Yeryüzünün Yüzleri). Yeryüzünün yüzleri, Türkiye’nin çeşitli yörelerinde tekrar edildi ve 2005 yılında genişletilerek bir fotoğraf albümü olarak yayımlandı.

Çok sayıda karma sergiye katıldı. Kişisel olarak, Yeryüzünün Yüzleri’nden sonra 2005 yılında “Kadınların Dünyası”, 2006’da “İspanya’dan Hatırladıklarım”, 2008’de “Dünyanın Karanlık Yüzü”, 2011’de “Beyoğlu’nda Yaşam” ve 2013’de de “Benin’de Yaşam” ve Yeryüzünün Yüzleri sergisinin 10. Yılı vesilesiyle, “Yeryüzünün Bütün Yüzleri” retrospektif sergilerini açtı. 2006’da, İFSAK bünyesinde yürütülen “Alışveriş” konulu projenin danışmanlığını yaptı. 2007 ve 2010 yıllarında, kendi öğrencilerinin “Beyoğlu’nda Yaşam” ve “İstanbul’un Kaybolmakta Olan Dokusu” konulu projelerine danışmanlık ve sergilerine küratörlük yaptı. İstanbul Fotoğraf Müzesi’nin kurucuları arasındadır.

İstanbul’da yaşayan Göksungur, 6 yıl FOTOGEN Fotoğraf Sanatı Derneği’nin, 1 yıl da Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu’nun başkanlığını yaptı. Halen kendi çalışmalarını yürüttüğü atölyesinde özel fotoğraf dersleri veriyor, uygulamaya yönelik atölye çalışmaları düzenliyor.

www.goksungur.com

Comments are closed.

BizStudio-lite Theme by SketchThemes